5 יתרונות של בית הדיור המוגן

רוב בני גיל הזהב יעדיפו להישאר בבתיהם ולא לעבור לדיור מוגן לעת זקנה. הם חיו שם כל חייהם ולא רואים שום סיבה לעזוב. זאת למרות שהשכונה שלהם השתנתה בצורה כזאת שהיא כבר לא בטוחה עבורם, וגם אם השכונה בטוחה, רבים משכניהם הותיקים נפטרו או עזבו, מה שמשאיר את הקשיש מבודד מסביבתו. הרבה פעמים מעבר לדיור מוגן עשוי לתת לקשישים הזדמנות להתחלה חדשה בחיים.

בבתים ישנים בהם קשישים מתגוררים לעתים חדר השינה וחדר האמבטיה נמצאים בקומה השנייה, מה שגורם לחלקם לישון על הספה שבסלון ולהימנע מהמסע המפרך לעבר המיטה. שינה על הספה היא בדרך כלל לא בריאה עבור גופם וגם אם המיטה מצויה בקומה השנייה, עדיף שיעלו שיגיעו אליה. מדרגות הן לא מכשול רק בשל המאמץ הנדרש על מנת לטפס אותם, הן גם עלולות להביא לנפילות.

שינויים עלולים להיות קשים לכל אחד, ובני גיל הזהב לרוב יסרבו לשנות את דרכם. הם קשורים עשורים שלמים לבית בו הם חיים והרעיון לעבור ממנו מעורר פחד. לכן, הם יתעקשו שמה שיש להם זה מה שהם רוצים, על אף שביתם הוא לא תמיד המקום הכי בטוח עבורם.

בני משפחה או מטפלים צריכים לנהוג בהדרגתיות ובאכפתיות כשהם מנסים לשכנע את יקיריהם המבוגרים לעזוב את ביתם. לאחר שזה נעשה בהצלחה, הרבה מהקשישים אפילו מתרגשים לקראת השינוי. הנה כמה מהסיבות לכך:

1. בטיחות וביטחון – בתי דיור מוגן מתוכננים לספק סביבה בטוחה ונוחה לבני גיל הזהב. בחלקם יש כניסות מאובטחות, הם תחת פיקוח כך שהקשיש לא יהיה חשוף לפגיעות למעשי שוד להם היו עלולים להיחשף בביתם. רק העובדה שיש עוד אנשים מסביב הופכת את המגורים בדיור לבטוחים יותר מהמגורים לבד. כמו כן, בתי דיור רבים מערכת אזעקות למקרה חירום שצץ בתוך חדרים.

בגן בעיר עמדת הקבלה מאויישת 24/7. כל השערים חשמלים וננעלים בשעה ייעודה, מצלמות אבטחה בכל השטחים הציבוריים, לחצני מצוקה בכל הדירות, בשלושה מקומות שונים בדירה (חדר שינה, סלון, מקלחת), שעוני מצוקה למי שמעוניין. בכל הבניין ובכל הדירות גלאי עשן ומערכת ספרינקלרים.

2. ארוחות – התיאבון שלנו עלול לפחות ככל שאנחנו מתבגרים, בנוסף לעובדה שרוב האנשים לא אוהבים לאכול לבד. קשישים שחיים לבד בדרך כלל יחממו משהו במיקרוגל או בתנור במקום להכין ארוחות מזינות. רבים מהם יאכלו מול הטלוויזיה כדי שתהיה להם חברה. בדיור המוגן מוצעים לדיירים מגוון מזונות לבחירה וחשוב מכך – הם אוכלים יחד כקבוצה. רוב בתי הדיור המוגן מציעים מטבחונים כדי שיוכלו לבשל בדירתם אם יבחרו. בדרך כלל מדובר בארוחות בוקר. למרות שרבים לא יוותרו על ארוחה עם הקומונה ברגע שהם מכירים את כולם. כשאנשים אוכלים יחד, הרגלי האכילה שלהם טובים יותר, דבר ששומר על הדייר בריא. בנוסף, בתי דיור מוגן רבים מפקחים על הרגלי האכילה של הקשישים כדי לבדוק אם יש צורך בתוספים.

בגן בעיר מטבח מבשל עם שף מקצועי, מגישים ארוחות בשריות, בימי חול, שבתות וחגים,  ארוחות צהריים, ימי שישי וערבי חג ארוחות ערב חגיגיות. בקפיטריה ניתן לקנות אוכל חלבי, ולאכול ארוחות בוקר/ ערב. בשעה 16 כולם מוזמנים לקפה עם עוגה ע”ח הבית. 

3. תחבורה – רוב בתי הדיור המוגן מספקים שירותי הסעות קבוצתיים למרכזי קניות או לאירועים חברתיים. בנוסף, הם יכולים לארגן הסעות לבדיקות רפואיות. בכל דיור מוגן זה מתנהל באופן שונה. היכולת ללכת לאן שרוצים עבור הדיירים הוא חשוב, בייחוד כקשישים רבים לא יכולים לנהוג או בוחרים שלא לנהוג כשהתנועה עמוסה. בתי דיור מוגן יכולים להיות לעזר רב בכל הקשור לפתרונות ניידות של דיירים.

אין צורך שהבית יספק שירותי תחבורה כי הבית נמצא בציר תחבורה ראשי, קרוב לכל ספקי השירותים (בנקים, קופות חולים, קניונים, דואר, עיריה וכו). ניתן להזמין מוניות דרך הקבלה.

4. פחות חששות ודאגות – אפילו שוכרי דירות צריכים ליצור קשר עם בעל הבית אם יש בעיות אינסטלציה או דומות להן, ולרוב הם צריכים להשגיח על בעל המקצוע. בשביל בעלי בתים זה אפילו גרוע יותר. קשישים עלולים להיות מנוצלים בידי אנשי מקצוע לא הגונים. קשישים נוטים לשים את מבטחם באנשי המקצוע מה שהופך אותם לפגיעים. בדיור מוגן בני הגיל הזהב לא צריכים לדאוג מאחריות על תיקונים. אם משהו לא עובד כשורה, הדייר יכול לפנות למנהלה והתקלות יסודרו במהרה. אין לדיירים את החשש שמישהו זר יגיע לתקן את הצינור בשירותים ויעקוץ אותם במחיר.

הבית מספק שירותי תחזוקה מלאים לכל המערכות (חשמל, מיזוג, מים, מעליות, גינון וכו’), בנוסף כל תחזוקת הדירות באחריות הבית. מענה מיידי בשעות חירום, מענה מהיר לכל קריאה.

5. סוציאליזציה – סוציאליזציה היא אולי הסיבה המרכזית לכך שקשישים חושבים שישנאו את הדיור המוגן ויפסיקו לשגשג. כשלא משתמשים בהם הכישורים החברתיים נעלמים, דבר הגורם לחרדה כשאותם קשישים נמצאים בחברה. גם דיכאון עלול להתפתח ולהחמיר את המצב. קשישים המתנזרים מכל חשיפה חברתית עלולים לסבות מזה, חוץ מאלה שבני משפחה מבקרים אותם. למרות שביקורים משפחתיים הם מהנים, בני גיל הזהב זקוקים גם לחברים אמיתיים. בדיור מוגן, גם הדיירים שהבטיחו שהם ישנאו את החוויה, אחרי ההסתגלות, מוצאים חברים. הם משחקים בקלפים ביחד, מאזינים למוזיקה, מתעמלים, הולכים לאירועים חברתיים ומבדרים אחד את השני.

בגן בעיר עו”סית העובדת במשרה מלאה ואם בית, המלוות את הדיירים החדשים, ועוזרות ותומכות בכל תקופת ההסתגלות. הן בהכרת דיירים, הן בביצוע תיווך בין הדייר החדש לקבוצת הדיירים המתאימה לו, אוריינטציה ברחבי הבית, והכרות עם אנשי הצוות השונים וכל הפעילויות שמספק הבית.

בתי דיור מוגן צריכים לספק אפשרויות מרובות.

מרכז דיור מוגן איכותי מעניק כמה אפשרויות בחירה. הם לא מכריחים להיטמע אבל הם מעודדים דיירים לנסות פעילויות שונות. צוות הדיור המוגן צריך לגלות אילו פעילויות הדייר אהב בעבר ולמצוא משהו מעניין עבורם לעשות בדיור המוגן. המרכיב העיקרי הוא שהדייר יימצא בחברת אנשים.  הסיכוי שהדייר ייצור חברים חדשים עולה בכל יום כשהדייר גר בדיור מוגן איכותי. סוציאליות הוכחה כמשאירה דיירים אקטיביים ובריאים יותר לעומת הישארות לבד בבית.

למרות שבתי דיור מוגן, גם אם בתי דיור מוגן יוקרתיים, הוא לא התשובה לכל בעיות הקשיש, הם מסבים להרבה דיירים חיים שמחים ואקטיביים. זה, לאחר מכן, מביא לציפיות מהחיים. איכות החיים הוא המפתח להצלחה של מרכזי דיור מוגן כמו שזה צריך להיות עם שירות שאנו מעניקים למבוגרים שבינינו.

השארת תגובה

אודות גן בעיר

לחיים ב’גן בעיר‘ יתרונות רבים: מיקום מרכזי, איכות שירות לדייר ומתקנים מעולים אך מה שמייחד את הבית, ועליו גאוות ההנהלה, הצוות והדיירים, היא האווירה החמה והביתית שאין דומה לה בכל האזור. 
קרא עוד

מעניין לקרוא גם:

חג עצמאות שמח!
הנהלת "גן בעיר" מאחלת יום עצמאות שמח לדיירים, לצוות ולכלל עם ישראל

פוסטים אחרונים

 

לוגו גן בעיר - דיור מוגן

לפגישת ייעוץ חינם השאירו פרטים:

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן